hhg5fdh4k3j

Rostoucí obavy o budoucnost

Vytisknout
Datum zveřejnění

Nárůst počtu nakažených COVIDem přináší obavy, jak to bude dále. Největší obavy mají logicky ty skupiny, na které dopadla jarní vlna nejvíce. Dle průzkumů jsou největší postiženou skupinou obecně ženy – jsou obvykle zaměstnány v odvětvích, která jsou hůře postižena karanténními opatřeními (cestovní ruch, pohostinství, maloobchod, služby), nesou vyšší podíl na péči o děti všech věkových kategorií a jsou obvykle oběťmi domácího násilí, které během karantény narostlo.

Pak samozřejmě také senioři, kteří sice mají jistý nějaký příjem, ale jsou rizikovou skupinou. Výzkumy uváděly alarmující fakta i před pandemií – až 25 % seniorů po celoživotní práci finančně nezvládá zátěž vyplývající z bydlení. Život jim navíc komplikuje i současné zdražování, při kterém doplácíme i na ztrátu naší potravinové soběstačnosti.
Hodně diskutovanou skupinou jsou samoživitelé.
Jedna pětina samoživitelů v důsledku koronavirové krize přišla o zaměstnání, třetina má po krizi měsíční příjem nepřesahující 10 tisíc korun, polovina se zadlužila a půjčky pravidelně splácet je schopná pouhá pětina.
Další skupinou jsou i rodiny s dětmi. Každá třetí česká domácnost přišla o jeden či část z příjmů a 4 % domácností přišly dokonce o všechny příjmy. Ale nesmíme zapomenout ani na postižené spoluobčany, zhoršenou dostupnost péče uvedlo téměř 90 % respondentů.
Nejistoty a obavám z podzimu se nedivím. Máme sice nějaký semafor, ale stejně neznáme kroky, které hygiena, ministr zdravotnictví či vláda v různých možnostech vývoje pandemie učiní. Jako bychom sledovali večerníček Bob a Bobek, kteří také pokaždé vytáhli z klobouku nějakou tu pohádku. Ale toto není pohádka, to je život.
Lidé by měli vědět, co se chystá, znát. Měli by vědět, že se jim dostane pomoci, i finanční. Vláda by měla mít podrobný pandemický plán pro různé varianty vývoje covidu. Měla by mít schválená opakovatelná opatření a injekce, jak pomoci. Měla by mít plán restartu ekonomiky v nejbližších letech. A měla by jasně říci, kdo to zaplatí. Komunisté recept nabízejí.
Dolních 10 milionů krizi rozhodně zaplatit nesmí.

Monday the 15th. (c) 2012-2024 Zdeněk Štefek