hhg5fdh4k3j

Prázdninová překvapení Středočeského kraje

Vytisknout
Datum zveřejnění

Prázdniny jsou ve své polovině a Středočeský kraj chystá na své občany stále nová překvapení. Poslední zastupitelstvo před prázdninami oprášilo již několikrát zamítnuté vyhlášení NP Křivoklátska a dalo mu zelenou.

Vnímáme akutní potřebu ochrany přírody, ale zřízení národního parku je nesmyslem jak z hlediska sociálního, lesnického, ekonomického, tak i, při současném vysokém stupni ochrany CHKO Křivoklátsko, z hlediska ochranářského. Zřízení Národního parku Křivoklátsko jsme nepodporovali, nepodporujeme a také proti tomu budeme aktivně vystupovat.

Od 1. srpna došlo k avizovanému zdražení jízdného v hromadné dopravě, průměrně o 25%. Nejvíce to pocítí uživatelé jednotlivých jízdenek, např. 4 pásma s platností 90 minut stojí 40,- Kč místo 32,- Kč, 5 pásem 50,- Kč místo 40,- Kč. Časové jízdenky pak jsou odstupňované dle počtu pásem – např. 4 pásma stojí měsíčně 1150,- Kč. Pozor, zvyšuje se i cena za přepravu zavazadel a psa…

Pokud jezdíte do práce do Prahy a jeli jste autem, určitě na Vás čekalo i další překvapení; kromě zdražení jízdenek zdražilo i parkovné v P+R parkovištích (50,- Kč nebo 100,- Kč) i uvnitř Prahy. Prostě spolupráce s Prahou konečně funguje, jak se holedbají současní radní kraje…

Ostatně, kraj brzdí i v investičních záměrech, pozastavil třeba přípravu stavby Klánovické spojky, prý na základě odezvy z území, přitom spojka měla přispět k řešení dopravy v tomto území, po dokončení Pražského okruhu a přeložky silnice II/102 i v úseku mezi Úvaly a dálnicí D11.

Aspoň, že kraj nezrušil tu dokončovanou integraci dopravy, od 1. srpna 2021 je do společného integrovaného systému Prahy a Středočeského kraje zahrnuta oblast zahrnující Kolínsko, Kutnohorsko a Uhlířskojanovicko. Je zavedeno 38 nových autobusových linek PID, na 24 linkách PID a 6 linkách SID je upraven jejich provoz a jedna linka PID je zrušena, stejně tak jako je zrušeno celkem 73 linek SID.  Ale i tady se ukazuje snaha šetřit, některé obce jsou odříznuty od světa a také se množí i stížnosti na návaznost jednotlivých spojů.

Korunu tomu všemu dala Rada kraje na konci července.  Odsouhlasili záměr zrušit či omezit provoz na 12 železničních tratích. Seznam je nakonec trochu obměněný proti předpokládanému, u jednotlivých tratí proběhne ještě vyjednávání s dotčenými obcemi.

Přehled tratí, u nichž se předpokládá omezení rozsahu dopravy

Trať

Redukce v úseku

Nový rozsah objednávky

012

Plaňany zast. – Kouřim

bez objednávky

062

Křinec - Městec Králové

provoz v 6 a + v období SELČ

063

Bakov nad Jizerou - Dolní Bousov

bez objednávky

064

Mšeno - Mladá Boleslav

int. 4 hodiny v PD celorok + provoz v 6 a + v období SELČ

076

Mělník – Mšeno

int. 4 hodiny v PD celorok + provoz v 6 a + v období SELČ

094

(Kralupy nad Vltavou) - Vraňany - Lužec nad Vltavou

bez objednávky

095

Straškov - Zlonice - (Slaný)

bez objednávky

162

Rakovník – Kralovice

omezený sezónní provoz v 6 a + v období platnosti SELČ

204

Březnice - Rožmitál pod Třemšínem

bez objednávky

210

Čisovice - Mníšek – Dobříš

sezónní provoz v 6 a + v období platnosti SELČ

222

Vlašim - Trhový Štěpánov

bez objednávky

233

Čelákovice – Mochov

bez objednávky (převod výkonů na jinou trať)

Omezování dopravní obslužnosti a zdražování není naše cesta, jsme jednoznačně proti, hlas komunistů musí být slyšet. Rozvoj místo škrtů!

Zvlášť když vidíme, že ne vše je, jak vypadá. Peníze prý nejsou, škrtá se ve veřejných službách, ale když je třeba podpořit správný politický krok, tak se zdroje najdou. Jako třeba v případě možné glorifikace vrahů Mašínů. Rada podpořila Památník tří odbojů v Lošanech u Kolína, kde bude prezentován nejen hrdina, člen odbojové skupiny Tří králů, pplk. Josef Mašín, ale právě i nepovedení synové…  Letos si připomeneme v září jednu z obětí teroristů Mašínů, strážmistra Jaroslava Honzátka. Bude to již 70 let, co byl zákeřně zavražděn…

Thursday the 18th. (c) 2012-2024 Zdeněk Štefek