Karla IV. připomíná i výstava v Lidicích

Vytvořeno čtvrtek 7. leden 2016 9:23

Ve výstavních prostorách Památníku Lidice byly 6. ledna 2016 zahájeny hned 2 výstavy – Karel IV. v Braniborsku a Operace Valkýra. Vernisáže se zúčastnil i radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek. „Letos uběhne 700 let od narození Karla IV. a my si ho připomínáme řadou aktivit od výstav, kulturních akcí, přes konference až po mobilní aplikace. Akce pořádají organizace Ministerstva kultury, krajů, obce, města i různé spolky. Jsem rád, že mohu být při první výstavě, a že je to právě v prostorách lidického památníku,“ podotkl radní Štefek.

 Ve výstavní síni Pod Tribunou uvedl vernisáže ředitel památníku Milouš Červencl, odborné výklad k výstavě “Karel IV. v Braniborsku“ přednesla historička z Akademie věd ČR Eva Doležalová, nechyběla ani zdravice předsedy Kruhu česko-německého porozumění Bohumila Řeřichy a kulturní program - recitace z historického odkazu Karla IV. v podání herce Jana Vlasáka a buštěhradského kytaristy Petra Štěpána.

 Výstava využívá původní materiál z putovní výstavy uvedené již v roce 2008. Je zaměřena na 14. století, kdy Karel IV. vytvořil z Tangermünde své oblíbené sídlo a vládl odtud Braniborské marce, kterou získal pro svého nezletilého syna Václava. České království a braniborské markrabství byly ve středověku důležitými členy Svaté říše římské.

Zároveň byla zahájena výstava „Operace Valkýra“, která pojednává o neúspěšném atentátu na Adolfa Hitlera a představuje na 20 panelech atentátníka Clause Schenka von Stauffenberga, jeho motivy, spolupracovníky i průběh atentátu a následnou popravu.

Thursday the 2nd. (c) 2012-2016 Zdeněk Štefek