Knihovny dostanou větší podporu kraje

Na listopadovém zastupitelstvu Středočeského kraje má být aktualizována koncepce regionálních funkcí knihoven na období 2019 – 2022. Zní to složitě, ale tato koncepce znamená podporu více než 800 obecních knihoven v kraji. Podporu formou metodického vedení a vzdělávání, protože více než 700 knihoven z uvedeného počtu je neprofesionálních. A podporu formou výměnného knižního fondu, přes který se i do malých obcí dostanou několikrát ročně zajímavé knižní tituly. Systém doplňuje i dotační program pro obecní knihovny.

Číst dál: Knihovny dostanou větší podporu kraje

Procento na umění

Ministerstvo kultury připravilo novelu zákona, jejímž cílem je do českého právního řádu znovu ukotvit institut takzvaného procenta na umění. Zadavatelům veřejných zakázek na stavební práce vznikne nová povinnost – investovat alespoň jedno procento ceny stavby na zhotovení uměleckého díla. Obdobná praxe je v Evropě běžná, nemají ji zakotvenu pouze na Ukrajině, v Bělorusku a Albánii.

Číst dál: Procento na umění

Sliby ani v kultuře nezarmoutíš…

Vypadá to, že Lubomír Zaorálek nastoupil do funkce ministra kultury a hned se kultuře začalo dařit. Alespoň podle výstupů pana ministra. Vládou navrhovaný rozpočet však optimismus pro kulturu rozhodně nepřináší. Pravda, podařilo se alespoň sloučit nejnižší tarifní tabulky a také se zvyšují platy ve veřejné sféře o 1500 korun, takže si polepší trochu i zaměstnanci v kultuře, ale ani takovéto náplasti nedorovnají dlouhodobý deficit odměňování. Navíc se rozdílným přístupem budou nůžky mezi kulturou a školstvím dále rozevírat. Neřešeno je i systémové financování a navyšování platů zaměstnanců jiných kulturních institucí zřizovaných kraji, městy, obcemi – zřizovatelé budou muset sáhnout, na rozdíl třeba od školství, po úpravě tarifů vládou zase jen do své kapsy.

Číst dál: Sliby ani v kultuře nezarmoutíš…

Vlčím mákem…

Za několik dnů si mnozí z nás budou vlčím mákem připomínat válečné veterány. 11. listopad má v tomto pojetí u nás tradici teprve od roku 2001. Symbolicky je vztažen k podepsání příměří mezi Spojenci a Německem, kterým byly v roce 1918 na západní frontě ukončeny boje 1. světové války. Vzdát úctu těm, co za nás bojovali, vzpomínat a nezapomínat. To bychom jistě měli. V jakém kontrastu k tomuto poselství je však realita posledních měsíců? Není to jen socha Koněva, o kterou je veden zápas. Jsou to pomníčky rudoarmějců v Ostravě, Brně, pomníčky v obcích, jako je Nové Strašecí, které jsou terčem nejen ojedinělých vandalů, ale i koordinované nenávistné kampaně, která mnohé vandaly dokonce plodí.

Číst dál: Vlčím mákem…

Počmáraný Churchill

Praha 3 má problém. Někdo počmáral sochu W. Churchilla. I sešli se badatelé, aby vandalství nějak čelili. A navrhli vysvětlovací tabulku. Kvůli možným politickým změnám zvolili v textu jen několik Churchillových citátů, ty se snad nezmění.

Číst dál: Počmáraný Churchill

Král je nahý

Ústavní soud svým negativním stanoviskem ke zdanění tzv. církevních restitucí ukázal, že právní džungle v naší zemi zase takovou džunglí není. Zjednodušeně je to takto: Tuneláři, zbohatlíci a církevní hodnostáři se zkrátka mohou na podporu soudů spolehnout, občané poškození různými typy šmejdů, takypodnikatelů typu H-systému i spekulacemi těch, co nerozeznávají čisté a špinavé peníze, nikoliv.

Číst dál: Král je nahý

Thursday the 21st. (c) 2012-2016 Zdeněk Štefek