Četli jsme: Obhajovat, co je levici vlastní

Vytisknout
Datum zveřejnění

Jaká je role autenticky levicových politických reprezentací v místních či krajských zastupitelstvech – takové bylo téma včerejšího semináře pořádaného klubem zastupitelů KSČM v Zastupitelstvu hl. města Prahy, Společností pro evropský dialog (SPED) a Spojenectvím Práce a Solidarity za podpory Nadace Rosy Luxemburgové. 

 

Účastníci – současní či bývalí zastupitelé zvolení na kandidátní listině KSČM, si vzájemně vyměnili zkušenosti z výkonu veřejné práce s důrazem na přípravu příštích voleb. »Zastupitelé KSČM si musí ujednotit priority, aby například práce zastupitelů hlavního města byla koordinována 
s činností zastupitelů městských částí, což se v zastupitelské práci komunistů 
v hlavním městě daří,« řekl Petr Šimůnek, člen ZHMP a první místopředseda ÚV KSČM. Jeho slova potvrdil Jiří Hudeček ze Strany demokratického socialismu (SDS), který ocenil pravidelná konání Rady zastupitelů před plenárními zasedáními pražského zastupitelstva. 
Podobně tak, jak se koordinují pražští zastupitelé, by měli své postupy slaďovat zástupci autentické levice v krajích, které spolu sousedí apod. Je nutné dle Šimůnka vtahovat do zastupitelské práce i členy SDS a KSČ. »Ukazuje se, že se začíná nedostávat kandidujících na kandidátní listiny 
do komunálních voleb,« navázal Hudeček. Z něho »promluvila« 22letá zkušenost ve výkonu funkce člena Zastupitelstva MČ Praha 15 zvoleného na kandidátce KSČM. Doporučil nabízet místa na kandidátkách i levicově smýšlejícím členům různých zájmových sdružení a spolků. 

Zaměřit se na cílové skupiny 

Na rozdíly při výkonu práce voleného krajského zástupce v koaliční pozici (v krajské »vládě«) a opozici upozornil Zdeněk Štefek, jenž byl v uplynulém volebním období radním Středočeského kraje za KSČM. Každé volby mají jinou atmosféru a v každých volbách se voliči rozhodují podle jiných kritérií, je přesvědčen. Objevují se také nové vlivy, jako nyní hnutí ANO a posun voličů směrem k populismu, poznamenal Jiří Málek ze SPED. 
Ačkoli komunisté ve Středočeském kraji plnili svůj volební program, snižovali – v koalici s ČSSD – dosti intenzivně zadluženost kraje a přitom rozšiřovali dopravní obslužnost, nabídku sociálních služeb, kultury atd., přesto v podzimních krajských volbách neobhájili, konstatoval Štefek. »Lidé více sledovali centrální politiku a její centrální představitele,« poznamenal s tím, že voliči nabyli dojmu, že se kandidáti KSČM neodlišili od kandidujících z jiných stran. Je proto dle něho nezbytné koncepčně a dlouhodobě uchopit práci se sympatizanty autentické levice a přizpůsobit program strany, ale hlavně formu volební kampaně, konkrétním cílovým skupinám. 
V diskusi dále zaznělo, že autentická levice musí přicházet s obhajobou toho, co je jí vlastní – například s participativními rozpočty, které v různých zastupitelských sborech ČR prosazují a obhajují pohříchu spíše pravicoví či středoví politici. Proč tomu tak je? Volič očekává od levice dlouhodobou férovou hru a také – ačkoli zastupitel/ka pracuje dobře – »novou krev«. Kromě programových záležitostí a teorie je nezbytné promýšlet moderní a dynamické prezentace, často padaly v debatě příklady německé Die Linke, která je typická tím, že jsou její lidé »stále v ulicích«. 
Zásadní je otázka, jak dostat levicově smýšlející občany k volbám, a to zejména v bohaté metropoli, jako je Praha, zamyslel se Vít Stanislav z SDS. Důležitá je spolupráce na levici, je nutné »zasypávat příkopy mezi levicovými subjekty«. 

Monika Hoření, Halo noviny 8. prosince

Wednesday the 5th. (c) 2012-2016 Zdeněk Štefek