Středočeského Krameria dostalo pět dobrovolných knihovníků

Vytvořeno pátek 7. říjen 2016 6:02

Letos již popáté obdrželo pět nejlepších dobrovolných knihovníků ze Středočeského kraje ocenění Středočeský Kramerius. Slavnostní vyhlášení a předání cen proběhlo ve čtvrtek 6. října 2016 ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně. Ocenění knihovníci získají diplom, finanční odměnu a samolepku s logem Středočeský Kramerius, kterou si budou moci vylepit ve své knihovně. Ceny předal radní pro oblast kultury a památkové péče Středočeského kraje Zdeněk Štefek.

„Podpora regionálních funkcí knihoven je v současnosti jediným funkčním systémem podpory v kultuře, který funguje od národního článku, přes kraje až po obecní knihovny. Tato funkčnost je přitom paradoxně závislá na dobrovolné práci knihovníků a knihovnic, kteří ze svých knihoven vytvořili skutečně nejen knihovní, ale i sociální, kulturní, společenské a vzdělávací centrum, často jedinečné ve své obci. Zaslouží si naše poděkování, zaslouží si naše ocenění i dlouhodobou podporu,“ sdělil radní Štefek.

 

Ve Středočeském kraji je činných více než sedm set veřejných knihoven, které působí v obcích a malých městech a lze je zařadit do kategorie neprofesionálních knihoven. Ty nejlepší z nich nejsou pouze tradičními půjčovnami knih, ale stávají se kulturními středisky rozvíjejícími komunitní život v obci. Právě na knihovnice a knihovníky z takových knihoven je zaměřena cena Středočeský Kramerius. Nominované navrhuje Středočeská vědecká knihovna v Kladně a městské knihovny v Benešově, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami – každá jednoho za svůj region. Schvaluje je Komise pro kulturu a památkovou péči Středočeského kraje a Rada kraje.

 

V letošním roce získali ocenění paní Lucie Hašková z Hradištka (za region Příbram), paní Marie Lebdušková z Křince (region Kutná Hora), paní Pavlína Pacholíková z Plchova (region Kladno), paní Jitka Šachlová z Čestlic (region Benešov) a pan Josef Wolf ze Sojovic (region Mladá Boleslav).

 

 

 

 

 

 

 

 

Powered by FTS
Monday the 21st. (c) 2012-2016 Zdeněk Štefek