Chlumín má rekonstruovaný morový sloup

Vytvořeno pondělí 3. říjen 2016 5:44

V sobotu 1. října byla slavnostně ukončena rekonstrukce morového sloupu v Chlumíně. „Středočeský kraj podporuje obnovu památek ze dvou dotačních podprogramů v rámci Fondu kultury a obnovy památek. Jsem vždy rád, že mohu vidět výsledky této pomoci v praxi. Chlumín se teď opět může chlubit výjimečnou kulturní památkou,“ podotkl radní pro oblast kultury a památkovou péči Zdeněk Štefek.

Vlastní obnově předcházela celá řada restaurátorských i chemicko-technologických průzkumů. Vzhledem k značné náročnosti celkové obnovy sloupu byla akce rozdělena do dvou etap.

 

V roce 2014 byla zahájena I. etapa obnovy, která spočívala v čištění celého sloupu, zpevnění kamene, injektáž trhlin, lepení či čepování doplňků v horní polovině sloupu včetně lokální barevné retuše či zhotovení a osazení symbolu božího oka na vrchol sloupu. O rok později začala druhá etapa rekonstrukce, došlo i k odvodnění celého díla.

 

Středočeský kraj podpořil v roce 2014 obnovu sloupu dotací ze Středočeského Fondu kultury a obnovy památek ve výši 456 tisíc korun, v roce 2015 podpořil i druhou část obnovy sloupu dotací 435 tisíc korun.

 

Morový sloup na náměstí byl Chlumínu darován vévodkyní Annou Marií Toskánskou v roce 1729 jako symbol obětem řádícího moru.

 

Trojboký morový sloup je vytesaný z kamene pořízeného za 140 zlatých, se sousoším zemských patronů. Sloup byl restaurován v roce 1958 a v roce 2000.

 

 

 

 

 

Powered by FTS
Monday the 21st. (c) 2012-2016 Zdeněk Štefek