Anderle a Brejcha v GASKu

Vytisknout
Datum zveřejnění

V Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře byly zahájeny v sobotu 17. září 2 nové výstavy. „Výstavy představují práci dvou významných grafiků současnosti, Šimona Brejchy a Jiřího Anderleho. Je náhodou, že se jmenují Pod kůží a Sběrač a drtič, zatímco venku probíhá gastrofestival. A je náhodou, že na výstavě uvidíme kobylky a mravence a venku je můžeme ochutnat…“ odlehčil výstavy při vernisáži radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek.

Šimon Brejcha se inspiruje přírodou - lučními kobylkami, mravenci či svlečenými hadími kůžemi. Výstava se jmenuje Sběrač a drtič.  Narodil se v roce 1963 a získal za své dílo řadu ocenění, naposledy v roce 2013 v soutěži Grafika roku 2012 získal Čestné uznání za grafický list EXODUS. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách Národní galerie v Praze, Galerie umění Karlovy Vary, Státní galerie Banská Bystrica, Akademie Bělehrad, Muzea umění Györ nebo Tama ART University v Tokyu.

 

Výstava Jiřího Anderleho představuje komorní průřez jeho tvorbou, příznačný název výstavy Pod kůží evokuje autorovu schopnost nahlížet do lidského nitra promítající se v jeho díle. Jiří Anderle se narodil 14. září 1936 v Pavlíkově u Rakovníka, kde je mu věnována galerie. Celoživotní práce byla oceněna naposledy v roce 2011, kdy mu byla udělena medaile Artis Bohemiae amicis za šíření dobrého jména české kultury a v roce 2013, kdy získal evropskou cenu TREBIA za tvůrčí činnost.

Na vernisáži byli přítomni oba autoři a společně s radním Zdeňkem Štefkem, kurátorem Richardem Drurym a ředitelkou GASKu Janou Šorfovou pokřtili i nádherné katalogy výstav.

Večer zakončilo vystoupení folkového písničkáře Oldřicha Janoty v konferenčním sále severního křídla GASK.

 

 

 

Wednesday the 5th. (c) 2012-2016 Zdeněk Štefek