Roma rising v Kladně

Vytisknout
Datum zveřejnění

Ve Sládečkově vlastivědném muzeu je od pátku k vidění zajímavá výstava s názvem Romské obrození – Roma rising. „Výstava ukazuje české Romy, kteří se prosadili v naší majoritní společnosti. Mnoho z nich je již známo utváří, ale většinu určitě neznáme. Pokud výstava bude i nadále bořit mnohé mýty a vyvolávat diskuse, určitě plní svůj účel,“ podotkl radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek při své návštěvě muzea.

Výstava, která byla zapůjčena z Muzea romské kultury v Brně, je zároveň poctou odvaze a odhodlání romských osobností. Tvoří ji výběr z projektu amerického fotografa Chada Evanse Wyatta, který byl zaměřen proti stereotypnímu mediálnímu a společenskému nazírání na Romy jako na problémové členy společnosti. Místo zobrazení asociálnosti či jinakosti představuje civilní černobílé portréty naplněné klidem a respektem Romů, kteří patří k úspěšné rostoucí střední třídě a dosáhli vzdělání a profesních úspěchů. Zaměřil se především na mediálně neznámé tváře Romů.

Chad Evans Wyatt je portrétní fotograf, který se narodil v rodině hudebníků a vyrůstal v New Yorku a Paříži. Od roku 1976 působí u Washingtonu. Tvořil portréty osobností ze světa umění, pěti prezidentů USA a řady dalších osobností ve veřejných funkcích. Mezi lety 1993 - 2000 uskutečnil projekt "101 umělců České republiky" - stejnojmenná fotografická kniha zvítězila na Pražském knižním veletrhu. Podobná publikace byla v roce 2005 vydána také k projektu Roma Rising.

Radní Štefek si prohlédl rovněž končící výstavu „111 let amatérské fotografie v Kladně“ a aktualizovanou expozici o historii Kladenska.

 

Wednesday the 5th. (c) 2012-2016 Zdeněk Štefek